Jdi na obsah Jdi na menu
 

7. 11. 2007

Obora Opočno

 Obora Opočno

 

Obrazek


Soukromé vlastnictví Kristiny Colloredo-Mansfeldové 

 

    Obora Opočno patří mezi historicky nejstarší obory České republiky. První zmínky o oboře pocházejí z roku 1590. V roce 1636 byla již oplocena dřevěným plotem a dosahoval výměry téměř 1 120 ha. Obora navazuje na zámecký park, od kterého je oddělena přírodním zlomem s korytem Zlatého potoka a oborním plotem. V současné době dosahuje výměra obory 21 % původního stavu, to je 242 ha.

 V oboře je chován muflon obecný, daněk skvrnitý a jelen Dybowského. Dále se v areálu můžete setkat se zajícem polním, veverkou obecnou, liškou obecnou, kunou lesní i skalní a jezevcem lesním. Z dravého ptactva se zde vyskytuje hlavně káně obecná, jestřáb lesní, krahujec obecný a výr velký. Všichni zmínění dravci a sovy zde hnízdí. Rovněž zde můžete spatřit krkavce velkého, bažanta královského, datla černého a velké množství dalších druhů ptactva.

 Pozorný návštěvník si jistě všimne i nebývalého počtu mravenišť mravence lesního.

Provoz a údržba obory je zcela hrazena ze soukromých prostředků paní Kristiny Colloredo-Mansfeldové pro požitek návštěvníků, které prosíme o ohleduplnost a pochopení některých nepopulárních opatření.

 

Tato nepopulární opatření byla přijata hlavně z důvodu zabezpečení klidu a dobrého zdravotního stavu chované zvěře a její ochrany před nevhodně se chovajícími návštěvníky

 Vstup do obory je pouze hlavní branou v Opočně nebo branou v Malé Záhornici a to

 denně od 8 hodin do 16  hodin

kromě dnů, kdy zde probíhá lovecká akce, na kterou jsou návštěvníci upozorněni informační tabulí o zákazu vstupu v zájmu zajištění jejich bezpečnosti.

V oboře je možné se pohybovat pouze pěšky a to po asfaltové okružní cestě. Délka celého okruhu je přibližně 6 km.

Vstup mimo asfaltovou cestu, do lesních porostů a do mysliveckých zařízení je zakázán.

Do obory nesmí být voděni psi.

V oboře prosím nekřičte, neodhazujte odpadky a nesbírejte houby a jiné lesní plody, rušíte tím zvěř.

Všem návštěvníkům obory Opočno přejeme příjemnou procházku spojenou s nevšedními zážitky ze setkání se zdejší zvěří.

 

Obora Opočno      Das Wildgehege Opočno

 

Náhledy fotografií ze složky Obora Opočno